Бджолиний віск: корисні властивості та застосування


Про такий продукт бджільництва як віск знали задовго до появи пасік в класичному розумінні. Про нього згадується в доісторичних письменах, його використовували стародавні єгиптяни, він шанувався в Київській Русі.

Злитки бджолиного воску регулярно знаходять в пірамідах. Це свідчить про те, що продукт активно застосовували жінки, що славляться найбільш ефективним підходом до косметології, для підтримки краси. Також віск використовувався в медицині, для цілей технічного характеру.

Варто відзначити, що бджолиний віск є другим за значимістю і видобутком, після меду. Це результат перетоплювання воскосировини, наприклад, обрізок, сот.

Бджолиний віск

Сильна сім’я бджіл за рік виробляє 7-10 кг воску в процесі відбудови гнізда. Його кількість залежить від інтенсивності розплоду і взятку. При цьому без шкоди для пасіки з вулика можна взяти тільки до 2-3 кг.

Віск є продуктом роботи спеціальних залоз комах. З досягненням 12 днів бджола припиняє виробляти маточне молочко, починає харчуватися пилком з нектаром і переходить на виробництво воску. Продукт утворюється завдяки роботі залоз, які розташовані на череві бджоли. Цей процес надзвичайно складний і вимагає наявності в організмі «трудівниці» спеціальних ферментів, при цьому їх кількість повинна бути достатньою.

Свіжовідбудовані соти мають світло-жовтий відтінок і від 85 до 100% складаються з воску. У процесі використання вони темніють і залежно від ролі рамки в бджолиному гнізді можуть набувати темні відтінки аж до темно-коричневого кольору. Разом з цим, змінюють розмір осередку, стаючи менше. У зв’язку з тим, що невеликий розмір секції є причиною розвитку дрібного розплоду, старі рамки вибраковують і відправляють на переплавку.

Перш ніж бджола наповнює осередок нектаром або матка починає сіяти розплід, секція полірується прополісом, тому бджолиний віск завжди має в складі цей цілющий продукт.

Склад воску

Склад воску повністю залежить від бджіл, точніше від того, який нектар і пилок споживали комахи під час вироблення секрету. Вченим вдалося знайти в його складі більше 300 речовин, основою яких є складні ефіри (меліссілового спирту, пальмітинової кислоти). За різними джерелами їх частина складає до 75-80%. На вуглеводні припадає 12-17%, на жирні кислоти (мелісова, неоцеротіновая, монтановая, церотиновая) – до 15%, вода становить від 1 до 5%. Крім того, продукт має невеликий відсоток мінеральних, фарбувальних, антибіотичних, ароматичних речовин. Також склад воску передбачає наявність вітамінів.

Перетоплений віскВ залежності від компонентів і «молодості» продукту можна побачити безліч варіантів відтінків – від білих до темно-коричневих. Проте найпоширенішими є варіації жовтого кольору.

Досвідчені бджолярі знають, що колір воску залежить від декількох факторів:

 • білий продукт – результат топки забруса і молодих сот;
 • темний колір отримується завдяки скупченню залишків продуктів життєдіяльності личинок і залишків коконів в старих сотах;
 • відтінок воску залежить від домішків пилку, прополісу і меду.

Продукт плавиться при температурі вище 65 ˚.

У воді натуральний віск не розчиняється, однак якщо топити його разом з жиром (рослинним, тваринним) він розчиняється в рідині. Цю властивість використовують для виробництва кремів, бальзамів.

Застосування воску

У стародавньому світі віск дуже цінувався завдяки лікувальним якостям, також він був визнаний єгипетськими царицями, як один з кращих засобів по збереженню молодості. У стародавньому світі віск рекомендували як засіб, який допомагає:

 • поліпшити лактацію молока у жінок, які годують груддю;
 • вилікувати кашель;
 • прискорити загоєння ран.

Секрет в тому, що натуральний бджолиний віск запобігає зараженню, служить знеболюючим і пом’якшувальним засобом.

Віск визнаний не тільки в народній медицині, він використовується у фармацевтиці, як основа для великої кількості свічок і мазей. Причиною тому є вигідні характеристики – низька температура плавлення, м’якість і пластичність.

Широко використовується продукт в рецептах народної медицини:

 • Застосування воскупри гаймориті м’який теплий віск поєднується з порошком трави деревію і наноситься в район гайморових пазух на 20 хвилин, при цьому температура суміші повинна бути наближена до температури тіла;
 • виразки при цукровому діабеті рекомендують лікувати сумішшю воску, вершкової і кукурудзяної олії, соснової смоли, яку наносять через марлеву пов’язку;
 • запалення ясен знімається завдяки суміші прополісу і воску, яку потрібно жувати протягом дня 3 рази;
 • ковтати віск після жування варто в тому випадку, якщо людина хоче позбутися від шлаків і продуктів розпаду – грудка виводиться з організму разом з шкідливими речовинами;
 • легко приготувати мазь від мозолів і ущільнень на шкірі, змішавши віск з прополісом і невеликою кількістю соку лимона;
 • свічки від геморою часто роблять на основі воску, приготувати такі ліки можна самостійно – варто змішати теплий віск, траву деревію; скачані свічки рекомендується використовувати два рази на день;
 • при кашлі, викликаному тривалим курінням, готують наступний теплий напій – віск з’єднують з відваром цибулі і горілкою;
 • рекомендується використання теплого воску в поєднанні з травою подорожника годуючим жінкам – це засіб сприяє поліпшенню лактації, забезпечуючи приплив молока, суміш наносять на груди перед годуванням;
 • від запалень допомагають аплікації суміші воску, настоянки календули і марганцю.

Застосування воску в косметології використовується дуже широко. У складі багатьох засобів по догляду за волоссям та шкірою заявлено наявність воску. Деякі виробники використовують цей продукт при виготовленні декоративної косметики (помади, тіней). Однак найбільш ефективними є маски і креми, зроблені своїми руками безпосередньо перед застосуванням. Популярність бджолиного воску викликана тим, що цей інгредієнт не тільки забезпечує м’яку і еластичну структуру, але і є консервантом.

Косметичні засоби на основі воску мають ряд властивостей:

 • очищають шкіру від забруднень;
 • скорочують пори;
 • сприяють згладжуванню зморшок і запобігають їх появи;
 • допомагають позбутися від чорних крапок;
 • живлять шкіру;
 • запобігають старінню;
 • мають відбілюючі властивості;
 • допомагають позбутися від недоліків – висипу, вугрів, запалень.

Віск використовують і в промислових цілях. До недавнього часу цей продукт застосовували як консервант для овочів і фруктів, обробляючи поверхню плоду тонким шаром. Так він зберігався на порядок довше і добре переносив транспортування. Сьогодні такі методи використовують тільки у виробництві органічної продукції.

Протягом тривалого часу для виготовлення свічок використовували виключно віск, зараз цей матеріал є екологічно чистим конкурентом парафіну.

Про бажання купити віск

Продати віскЩе пару десятків років назад продаж воску полягав в здачі його державі або обміні на вощину. Сьогодні ж у зв’язку зі зростанням кількості храмів і активного застосування продукту в медицині і косметології бджолиний віск став затребуваним, а ціна на нього почала підніматися, купити віск бажають багато.

Продати віск за вигідною ціною – абсолютно не проблема. Купівля-продаж цього продукту бджільництва зайняла цілу нішу на сучасному ринку. Пасічники можуть не тільки продати віск, але і обміняти його на вощину з доплатою або без неї. Однак щоб закупник погодився купити натуральний віск він повинен володіти певними якостями:

 • натуральність;
 • діапазон кольору від світло-жовтого до коричневого;
 • характерний запах воску;
 • однорідна структура.

Умовно продукт розділений на два сорти. Бджолиний віск першого сорту погоджуються купити дорожче – це продукт світлих відтінків з рівномірною чистої консистенцією. Другий сорт беруть дешевше, оскільки він має темний відтінок і мало очищений.

Купівля воску – відповідальний процес, що вимагає уважності. Продукт, отриманий за допомогою преса або центрифуги з відпрацьованої сировини вважається товаром найнижчої якості, тому його практично ніде не беруть. Замість цього, мервяной віск користується чималим попитом.